Nawożenie borówki, a rośliny

2020-08-03

Skaryfikacji poddajemy nasiona takich roślin, jak: dereń, glicynia, irga, ostrokrzew czy kamelia. Kiełkujące nasiona wchodzą w kolejny etap rozwoju i przekształcają się w siewki. Gdy te rozwiną parę lub trzy właściwe liście, pikujemy je do osobnych, większych pojemników.


Nawożenie borówki https://gardenstart.pl/pol_m_Nawozy_Do-kwasnolubnych-172.html, a adaptacja roślin

Przy siewie rzędowym siewki zbyt gęsto rosnące wcześniej przerywamy. Przepikowane młode rośliny, zanim trafią na stałe miejsce w ogrodzie, musimy najpierw zahartować, a więc stopniowo zaadaptować do nowych, surowszych warunków. Warto mieć to na uwadze decydując się na nawożenie borówki.


Obok generatywnej metody rozmnażania istnieją różne formy rozmnażania z grupy wegetatywnego: można kolejno zaliczyć: sadzonkowanie, podział roślin czy tworzenie odkładów. Ponieważ rośliny uzyskane w wyniku rozmnażania wegetatywnego są dokładną kopią rośliny matecznej, potrzebny jest tu rozwinięty egzemplarz danej odmiany. Rozmnażanie przez sadzonkowanie polega na pobraniu fragmentu rośliny i ukorzenieniu go w odpowiednich warunkach: właściwym podłożu, jak i również wilgotności oraz temperaturze.


Dzielić możemy także wszystkie rośliny cebulowe, kłączowe i bulwiaste. Gatunki o drewniejących, elastycznych pędach możemy rozmnażać przez tworzenie odkładów: prostych, wierzchołkowych lub wielokrotnych. Istota tej metody polega na odginaniu nisko rosnących pędów i zadołowaniu ich w ziemi. Z pędu przygotowanego do odkładu prostego usuwamy wszystkie liście, poza wierzchołkowymi. Warto jest także postawić na sprawdzone nawożenie borówki.


Obok rośliny matecznej wykopujemy niewielki dołek, wypełniamy żyzną ziemią i zaginamy pęd. Możemy go lekko naciąć w miejscu, z którego wyrosną korzenie. Pęd najlepiej przytrzymać w ziemi wygiętym w łuk drutem. Dołek przysypujemy glebą, a wystającą część pędu mocujemy do pionowo wbitego palika. W podobny sposób przygotowujemy odkład wierzchołkowy. Różnica polega tylko na fragmencie zdołowanego pędu. W tym wypadku do ziemi wkopujemy wierzchołek.